Audio.com.pl: “Gems of the Polish Baroque”

Uwielbienie dla włoskiej muzyki, które rozlało się po Europie już w epoce renesansu, a przybrało na sile w baroku, prowokowało pielgrzymki muzyków z różnych krajów do słonecznej Italii.

Dla polskich artystów, jak i wcześniej dla adeptów nauk wszelakich, był to naturalny kierunek wypraw po wiedzę. Także włoscy wirtuozi i śpiewacy byli gośćmi na polskich dworach królewskich, szczególnie za panowania wielkiego miłośnika muzyki Władysława IV. Występy polsko-włoskich zespołów były na porządku dziennym.

Mikołaj Zieleński był pierwszym polskim kompozytorem, który publikował utwory w Italii, chociaż nie potwierdzono jego podróży na południe. Niewątpliwie dotarł tam Adam Jarzębski skąd prowadziła prosta droga na dwór Zygmunta III Wazy. Razem z nim występował Marcin Mielczewski.

Obaj pisali w stylu włoskim. Z Gdańska pochodził Kaspar Foerster, który po naukach w Rzymie został śpiewakiem w kapeli królewskiej. Rezydujący w Rzymie zespół Ensemble Giardino Di Delizie złożony jest z włoskich i polskich instrumentalistek, a kierowany przez grającą na skrzypcach barokowych Ewę Annę Augustynowicz.

Na podwójnym albumie “Gems of the Polish Baroque” znajdziemy znakomite interpretacje muzyczne klejnotów polskiego baroku, niemal sto minut ujmującej pięknem muzyki, w tym słynne Koncerty Jarzębskiego: Tamburettę i Cantate Domino.

Grzegorz Dusza
Brilliant Classics/CM

Więcej: https://audio.com.pl/muzyka/recenzje/klasyczna/27751-ensemble-giardino-di-delizie-gems-of-the-polish-baroque